U studenom 2020. otvorena je destilerija Craft spirits, a u ožujku 2021. je proizveden prvi gin. Smještena u Kaptolu, srcu Slavonije, na granici s Parkom prirode Papuk, destilerija ima za cilj proizvoditi dvije vrste gina – London dry i barrel aged i kroz njihovu promociju dočarati ljudima slavonske ljepote i okuse.
Baza za izradu gina je borovica, a naša dolazi iz slavonskih šuma. Savršeno ju nadopunjuje još nekoliko sastojaka karakterističnih za naše podneblje – crni dud, bazga i vinova loza, a poseban okus daje i prirodna izvorska voda s Papuka.
Ideja o destileriji rodila se i realizirala u jeku pandemije koronavirusa. Unatoč sigurnim poslovima u području digitalnog marketinga i prava, odlučili smo ih ostaviti i upustiti se u privatnu avanturu. Od ljubavi prema ginu, bila je veća samo ona prema rodnom mjestu. Život u stanu na 14. katu jednog zagrebačkog nebodera odlučili smo zamijeniti životom u općini u kojoj stanovnike ujutro budi cvrkut ptica, u kojoj ljudi obrađuju svoju zemlju, u kojoj svatko svakoga zna i podupire, u kojoj su neboderi samo dječje igračke.
Za odležavanje barrel aged gina koristimo restaurirane drvene bačve od slavonskog hrasta, otkupljene od domaćih ljudi.
Od samog početka, najveći naglasak stavljamo na snažno povezivanje s lokalitetom, a jedno je vidljivo odmah u vizualnom identitetu, odnosno samoj etiketi. Oblik etikete je specifičan, a predstavlja stilizirani tlocrtni oblik utvrde Starog grada, utvrde koja dominira Kaptolom. Stilizirani šesterokut s karakteristična četiri ugla predstavlja utvrdu s pripadajućim kulama, a naziv takvog oblika utvrde je upravo ‘castrum’.
Ono što većini odmah upada u oko na samoj etiketi je okrugli motiv, koji također ima jaku lokalnu priču. Iznad Kaptola je u željezno doba živjela ratnička aristokracija. Oni su se sahranjivali u velike grobne humke – tumule, a zajedno s pokojnicima ponekad su se sahranjivali i ratnička oprema ili nakit. Postoji i nekoliko primjera ukopa s konjskom opremom, a upravo na arheološkom lokalitetu Kaptol – Čemernica pronađena je konjska oprema, odnosno pronađene su konjske uzde, koje su na sebi imale faler, motiv koji smo iskoristili kao logotip Castrum gina, a dodatnu notu daje brončana boja koja se presijava i neodoljivo podsjeća na željezo.